Diabetes Mellitus

Diabetes Mellitus 1. typu je chronické autoimunitní onemocnění. V současné době není znám mechanismus, proč u někoho vznikne a u jiného ne. Toto onemocnění je celoživotní.

Často dochází k záměně s diabetem 2. typu, které souvisí se špatnou životosprávou. Diabetes 1. typu oproti tomu nesouvisí s konzumací nezdravých nebo sladkých jídel. Spouštěčem může být jakákoliv infekce, nemoc, očkování, stres.

Diabetes 1. typu se může manifestovat v jakémkoliv věku. Mezi typické příznaky onemocnění patří nadměrná žízeň, únava, nadměrné močení, hubnutí, u dětí podrážděnost, zápach acetonu z úst.

V současné době se nejedná o vyléčitelné onemocnění. Naštěstí je ale léčitelné. Léčba spočívá v dodávání inzulínu formou vpichů nebo inzulínovou pumpou.

Máme štěstí, že žijeme v době moderních technologií, se kterými je život s DM1 snazší než dříve. Obdivuji rodiče, kteří museli vyvařovat stříkačky a zahřívat moč nad kahanem, aby zjistili, zda je v ní přítomen cukr. Naše děti můžou mít díky CGM (kontinuálním monitorům glykemie), moderním glukometrům, inzulínových per a pump, aplikaci openAPS velmi kvalitní život a chránit tak své zdraví. Samozřejmě je důležitá je rovnováha mezi kvalitní kompenzací a vlastním životem…

Život s DM v obraze, sledujte našeho Diakobraze:)!

FOLLOW @ INSTAGRAM